Subskrybuj:InformacjeKomentarze

Tu jesteś: Home » Aktualności, Pruszków, Sąsiedzi » Powiatowe zawody młodych miłośników historii

DSCN0095_595Pod hasłem „Nasz Powiat Pruszkowski” młodzież gimnazjalna i licealna już od kilku miesięcy przygotowywała się do konfrontacji swej wiedzy z dziedziny historii. W siedzibie patronującego przedsięwzięciu Starostwa odbył się cykl wykładów, do których wygłoszenia zaproszono nie tylko nauczycieli historii, lecz także jej pasjonatów jak np Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne „Eksploratorzy”. Osobiście byłem obecny na jednym z takich spotkań młodzieży z Grzegorzem Przybyszem, który przedstawił wojenne losy Brwinowa fascynująco opisane na kartkach dzienniczka kilkunastoletniego ucznia.

         Nadeszła pora finałów. W poniedziałek 21. stycznia spotkały się drużyny gimnazjalne, a dwa dni później do konfrontacji stanęły ekipy klas licealnych. Obserwowałem konkurs licealistów w dniu 23. stycznia w siedzibie Starostwa Powiatowego. W finale znalazły się dwie szkolne drużyny z Pruszkowa i jedna z Piastowa. Trzyosobowe drużyny losowały numery pytań przygotowanych przez prowadzącą konkurs panią Irenę Horban z Pruszkowskiego Towarzystwa Kulturalno – Naukowego, a rezydujące za stołem prezydialnym jury oceniało punktową wartość odpowiedzi.

         Zdobycie maksymalnej ilości punktów zależało od wyczerpującej odpowiedzi na wylosowane pytanie, co nie należało do zadań łatwych bo wymagało sporego zasobu wiedzy, dość znacznie wykraczającej poza wiadomości podręcznikowe, a zawartej w szerokim przedziale czasowym. Pytania dotyczyły bowiem zarówno wczesnego osadnictwa na Mazowszu w okresie paleolitu, jak i najnowszej historii naszego regionu. W wyniku ostatniej rundy pytań na czoło zdecydowanie wysunęła się drużyna Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Pruszkowa, a miejsca za nią zajęło w kolejności Liceum im T Kościuszki oraz Zespół Szkól im F Nansena z Piastowa. Nagrody książkowe o tematyce historycznej wręczyła pani Elżbieta Smolińska, Starosta Powiatu Pruszkowskiego.

         Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy zostali obdarowani pamiątkowymi wydawnictwami historycznymi oraz kalendarzami ściennymi, a zasiadający w jury Ryszard Matczak podarował uczestnikom spotkania egzemplarze swojej książki „Ostatni rozkaz”.

 tekst i foto: Leonard Łuczak

[nggallery id=353]

 
© 2013 www.brwinow24.pl Portal informacyjny gminy Brwinów · Subskrybuj:InformacjeKomentarze · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress