Subskrybuj:InformacjeKomentarze

Tu jesteś: Home » Aktualności, Felietony, Redakcja » Akwarelowy świat Ryszarda Rogali i góralska muzyka

DSCN0181Śledzę bogaty program imprez w Brwinowie i często na nich bywam. Jednak, z uwagi na ograniczoną od pewnego czasu mobilność, przyjrzałem się bliżej temu, co oferuje „mój” Pruszków. Wbrew rozpowszechnianej opinii nie jesteśmy kulturalną pustynią i ostatnio miałem okazję uczestniczyć w kilku interesujących spotkaniach.

         W minionym tygodniu stanąłem nawet w obliczu trudnego wyboru. Otóż tego samego dnia i o tej samej godzinie rozpoczęły się dwa spotkania w miejscach odległych od siebie o 200 metrów. Jak do tego doszło, trudno zrozumieć. W Pałacyku „Sokoła” miała miejsce promocja książki i autorskie spotkanie z Tadeuszem Mazowieckim organizowane przez Książnicę Pruszkowską, natomiast w „Kamyku” wernisaż wystawy akwarel Ryszarda Rogali, pod egidą Miejskiego Ośrodka Kultury. Zarówno MOK jak i Książnica pozostają w ścisłej więzi z Urzędem Miejskim. Tamże istnieje dość rozbudowane ciało pod nazwą Biuro Promocji i Kultury Miasta. Czy koordynacja takich kulturalnych wydarzeń przez Biuro przekracza jego możliwości? Być może pan naczelnik codziennie rano powtarza sobie maksymę „ad maiora nati sumus” i nie zamierza sobie takimi jak koordynacja drobiazgami urzędowej głowy zaprzątać.

         A może (znów posłużę się cytatem) „w tym szaleństwie jest metoda” i głębszy tkwi tu zamysł. Stając bowiem przed taką alternatywą, musimy się na coś zdecydować czyli dokonać wyboru aktywnego i świadomego, a nie konsumować podsuwaną „papkę” jak leci. Wyszedłem z założenia, że mityng z byłym premierem to raczej nie będzie fajerwerk humoru, no i wybrałem wernisaż w „Kamyku”. Wybór był chyba trafny bo okazało się, że takiego samego dokonał prezydent miasta, który wraz z małżonką znakomicie się na wernisażu bawił.

         Ryszard Rogala, autor wystawionych akwarel to z zawodu architekt. Nie tak dawno oglądałem jego studyjny projekt całkowitego przeobrażenia centrum Pruszkowa, widzianego jako ciąg galerii „od dworca do dworca”. Szkoda, że to tylko studium, praktycznie bez szans na realizację wobec znacznych kosztów takiej inwestycji. Wizja naszych parków oraz obu pałacyków, wmontowana w nowoczesną strukturę aluminium i szkła szalenie pobudza wyobraźnię. Natomiast malowanie akwarelami to hobby pana Ryszarda. Dodajmy, że hobby doprowadzone do maestrii. Ryszard Rogala jest zarazem prezesem Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. Na sali wystawowej zgromadzono jego łagodne pejzaże, głównie miejskie. Była tam „klasyka” malarstwa akwarelowego czyli staromiejskie zaułki oraz Rynek w Kazimierzu Dolnym, ale również liczne nastrojowe widoki malowane podczas zagranicznych wojaży. Autor prac opowiedział o swojej pasji oraz odpowiadał na pytania licznych gości wernisażu. Podpisywał też dedykacje na egzemplarzach katalogu wystawy z reprodukcjami obrazów.

         Otwarciu wystawy towarzyszył koncert góralskiej kapeli „HORA” ze Szczyrku. To ten sam zespół, który nagrał muzykę do serialu „Szpilki na Giewoncie”. Czwórka muzyków przedstawiła nam cały najbardziej znany góralski repertuar jak „Hej bystra woda” i „W murowanej piwnicy”, ale usłyszeliśmy także przyśpiewki mniej znane. Do wspólnej zabawy publiczność nie dała się długo prosić. Szczególnie ochoczo w tany puściły się panie. Koncert nabrał charakteru happeningu. Wziął w nim udział nawet pan prezydent Starzyński, który nie bacząc na „powagę urzędu” zadął w długą góralską trąbę. Świetny nastrój wernisażu znakomicie podkreślała uroda i stroje góralek oraz tradycyjny poczęstunek przy rozstawionych z boku stołach, gdzie długo toczyły się indywidualne rozmowy z panem Ryszardem, bohaterem wieczoru.

         Na wernisażu spotkałem kilkoro znajomych w tym również z Brwinowa. Zachęcam do odwiedzenia tej wystawy w Miejskim Ośrodku Kultury, wszak Brwinów od tego miejsca dzieli przysłowiowy rzut beretem.

tekst i foto: Leonard Łuczak

[nggallery id=365]

Tagi:
 
© 2013 www.brwinow24.pl Portal informacyjny gminy Brwinów · Subskrybuj:InformacjeKomentarze · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress