Subskrybuj:InformacjeKomentarze

Tu jesteś: Home » Aktualności, Pruszków, Sąsiedzi » Wykład w Starostwie o podboju Księżyca

DSCN0091Niespodziewany powrót zimy tuż przed Wielkanocą, w pierwszym dniu kalendarzowej wiosny nie zachęcał do wyjścia z domu. Aura była jak ilustracja starego dowcipu:

– Mamo, skończył mi się zeszyt. Pójdę do kiosku kupić nowy.

– Dziecko, pogoda taka, że psa szkoda wypędzić. Tatuś pójdzie.

         Mnie nie trzeba było wypędzać. Wybrałem się sam, i to ochoczo. Dobrze jak zwykle poinformowany Grzegorz Przybysz zdążył mnie w ostatniej chwili powiadomić, że w Starostwie Powiatowym odbędzie się prelekcja na temat przebiegu kosmicznego wyścigu dwóch wielkich mocarstw w dziedzinie lotów załogowych z zamiarem lądowania na Księżycu.

         Odczyt zorganizowany był przez Pruszkowskie Towarzystwo Kulturalno-Naukowe i nosił tytuł „Dlaczego Rosjanie nie polecieli na Księżyc”. Wygłosił go wybitny znawca tematu profesor Paweł Moskalik z Uniwersytetu Warszawskiego. Nie spodziewałem się aż 40-osobowej frekwencji i to ze znacznym udziałem młodzieży. Wykład okazał się naprawdę interesujący bo profesor Moskalik ilustrował go slajdami, które obrazowały schematy kosmicznych pojazdów, ich dane techniczne oraz zdjęcia z lądowań na Księżycu. Zarówno Rosjanie jak i Amerykanie podzielili w tym wyścigu między sobą zwycięstwa, ale i porażki. Rosjanie wystrzelili w przestrzeń pierwszego sztucznego satelitę a potem pierwszego człowieka. Amerykanie natomiast nie mieli konkurencji w lądowaniach ludzi na Srebrnym Globie.

         Dowiedzieliśmy się o politycznych i militarnych motywach tego niezmiernie kosztownego wyścigu, który na dziś można praktycznie uznać za zakończony. W odniesieniu do lotów załogowych strategiczne znaczenie Kosmosu okazało się przeszacowane, zaś ekonomiczne całkowicie nieopłacalne. Ponadto uwzględniono dotychczasowe straty w ludziach poniesione w wyniku nieudanych lotów i uznano, że pięcioprocentowe ryzyko wypadków śmiertelnych to zbyt wysoka cena za zaspokojenie ciekawości gatunku homo sapiens. Śladów naszych kosmicznych braci nigdzie nie znaleziono a większość zadań w przestrzeni międzyplanetarnej mogą z powodzeniem wykonać aparaty bezzałogowe.

         Dwa pierwsze miejsca w tej światowej rywalizacji zostały więc dawno zajęte. Pretendentem do prestiżowego trzeciego miejsca „na pudle” są Chiny, którym w kosmicznym wyścigu do miejsca na podium nikt już nie zagraża. Z tego względu nie należy z ich strony spodziewać się spektakularnych poczynań, których efekt może być już wyłącznie propagandowy.

         Po zakończeniu odczytu nastąpiło coś, co wprawiło mnie w zdumienie. Pytań do prelegenta było tak wiele, że doszło do konieczności sterowania dyskusją przez panią Irenę Horban z PTK-N, która spotkanie prowadziła. Po raz pierwszy byłem świadkiem pretensji z sali, że ktoś zabrał głos „poza kolejnością” bez podniesienia ręki i wyznaczenia go do wypowiedzi. Niektóre pytania były tak oryginalne, że pani Horban nie była w stanie ukryć rozbawienia, co nawet udało mi się na jednym ze zdjęć  uchwycić.

 tekst i foto: Leonard Łuczak

[nggallery id=374]

Tagi:
 
© 2013 www.brwinow24.pl Portal informacyjny gminy Brwinów · Subskrybuj:InformacjeKomentarze · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress