Subskrybuj:InformacjeKomentarze

Tu jesteś: Home » Aktualności, Historia, Kultura » Pamięci Feliksa Nowosielskiego

Mieszkańcy Brwinowa są dumni ze swych bohaterów czyli ludzi, dla których Brwinów jest miejscem urodzenia lub stanowi jakiś etap życia. Jednym z nich był Feliks Nowosielski (1800-1864), uczestnik Powstania Listopadowego, kawaler Orderu Virtuti Militari oraz działacz emigracyjny. Patriotyzm w rodzinie Nowosielskich był tradycją pokoleniową bo już ojciec Feliksa, Paweł Nowosielski, zarządca dóbr brwinowskich był uczestnikiem kościuszkowskiej insurekcji.

W bieżącym roku przypada jubileuszowa 150-ta rocznica śmierci Feliksa Nowosielskiego i dla upamiętnienia wielkiego brwinowianina już w kwietniu nazwano jego imieniem nowo wybudowane rondo oraz wydano drukiem reprint jego napisanej na emigracji książeczki „O kształceniu serca”. Rok nadal jest jego pamięci poświęcony i właśnie w czwartek 20. listopada w Zespole Szkół Ogólnokształcących miała miejsce kolejna tych obchodów odsłona.

Zaproszonych na uroczystość przedstawicieli brwinowskich władz i organizacji powitała pani Krystyna Nowicka, prezes Towarzystwa Przyjaciół Brwinowa oraz wspólnie z nią prowadzący spotkanie Andrzej Mączkowski, aktywnie zaangażowany w organizację tegorocznych obchodów. Jednym z punktów uroczystości była promocja starannie wydanego komiksu osnutego na scenkach z życia Feliksa Nowosielskiego. Autorami komiksu byli pani Isadora Mickiewicz (scenariusz) oraz Dominik Mickiewicz (ilustracje). Prezentację komiksu wyświetlanego na ekranie uzupełniali recytacją uczniowie gimnazjum. Przerywnik muzyczny stanowiły utwory fortepianowe w wykonaniu Łukasza Nagórki, pianisty o uznanym już dorobku, również pochodzącego z Brwinowa i tu w wielu lokalnych uroczystościach uczestniczącego.

Autorzy komiksu zostali przez panią Krystynę Nowicką szczegółowo odpytani w kwestii pracy nad tą edytorska perełką, po czym jeszcze odpowiedzieli na szereg pytań zadanych z sali. Po podsumowaniu spotkania przez burmistrza Arkadiusza Kosińskiego nastąpiło wręczanie kwiatów jako podziękowanie dla osób, których zabiegi i wkład pracy doprowadziły do edycji tej starannie wydanej książeczki. Każdy z obecnych w szkolnej auli otrzymał egzemplarz, a do twórców ustawiła się kolejka po autorskie dedykacje.

tekst i foto: Leonard Łuczak

Pamięci Feliksa Nowosielskiego

Tagi:
 
© 2014 www.brwinow24.pl Portal informacyjny gminy Brwinów · Subskrybuj:InformacjeKomentarze · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress