Subskrybuj:InformacjeKomentarze

Tu jesteś: Home » Aktualności, Historia, Kultura, Portal poleca » Zapraszamy na promocję książki „Kalendarium mazowieckiej wsi Moszna”

polska4Serdecznie zapraszamy Państwa na promocję książki „Kalendarium mazowieckiej wsi Moszna” autorstwa Waldemara Matuszewskiego. Do książki załączony jest film „Moszna dawniej i dziś”.

Spotkanie odbędzie się 13 grudnia o godzinie 16.00 w Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej we wsi Moszna (powiat pruszkowski, gmina Brwinów).

II-gi termin spotkania to 20 grudnia o godzinie 17.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Brwinowie przy ulicy Wilsona 2.

okladka 1-4-page-001

CD_Moszna_ok-page-001 (1)

„Udokumentowana historia mazowieckiej wsi Moszna sięga roku 1333,. Słownik historyczno-geograficzny ziemi warszawskiej w średniowieczu PAN odnotowuje pochodzenie wielu niezwykłych postaci i ich kariery (np. Jana syna Gotarda z Mosny). Majątek Moszny był własnością dziedziczną biskupa Onufrego Okęckiego, kanclerza wielkiego koronnego (1729-1793), który – urzędując w Pałacu Zyberkowskim przy ulicy Miodowej przemieszkiwał i gospodarował w swoich dobrach w Mosznie. Jan Paweł Woronicz poświęcił temu gospodarowaniu biskupa w Mosznie piękną sielankę pt. „Moszny”. Od końca XVIII wieku przez półtora wieku dwie rzeźby Tomasza Righiego – alegorie Wisły i Bugu, pierwotnie usytuowane w Łazienkach Królewskich stały nad Utrata w Mosznie, by po tym okresie (zdewastowane) wrócić do Łazienek. Moszne malował Wojciech Gerson mający swój letni domek w pobliskim Domaniewie, w Mosznie Oskar Kolberg zanotował  i przekazał potomnym oryginalne pieśni ludowe. Przez Moszne wiódł szlak pocztowy. Dwór w Mosznie ze swoimi stawami rybnymi, w okresie międzywojennym był miejscem odwiedzanym. W czasie wojny dwór w Mosznie był przystania dla wielu uciekinierów Tu znaleźli przystań wśród wielu innych – pisarka Wanda Chotomska i szablista olimpijski Wojciech Zabłocki. W powojennych dziejach wsi wielka role odegrała szkoła i przedszkole i ich wybitni pedagodzy. Chybione plany budowy w latach 70. i 80. XX wieku filii „Ursusa”, potem elektrociepłowni czy spalarni śmieci na urodzajnych ziemiach Moszny doprowadziły do pełnej degradacji wsi. Z tych nieszczęśliwych planów pozostał jedynie widoczny z daleka blisko 300 -metrowy komin po elektrociepłowni, która nigdy nie powstała. Obecnie wieś dźwiga się z niezawinionego marazmu – pomaga jej w tym świadomość niezwykłej historii miejscowości. „Kalendarium mazowieckiej wsi Moszna” Waldemara Matuszewskiego, który z zawodu jest reżyserem teatralnym oraz dopełniający je film brwinowskiego dokumentalisty filmowego Adama Gzyry (we współpracy z Waldemarem Matuszewskim) rekonstruują ponad 700-letnie dzieje tej „niepozornej” dziś wsi Moszna leżącej na terenie Gminy Brwinów.”

 
© 2015 www.brwinow24.pl Portal informacyjny gminy Brwinów · Subskrybuj:InformacjeKomentarze · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress