Subskrybuj:InformacjeKomentarze

Tu jesteś: Home » Aktualności, Kultura, Portal poleca, Teatr » „Donna Kamelia” – marzenie o podróży.

Stowarzyszenie Teatr Na Pustej Podłodze

przedstawia

monodram pt. „Donna Kamelia”                                                                                   według opowiadania Stanisława Kowalewskiego                                                                  w wykonaniu Jacka Zienkiewicza

 

reżyseria: Waldemar Matuszewski

opracowanie scenograficzne: Barbara Batyra

opracowanie muzyczne: Adam Gzyra

autor plakatu: Dominik Mickiewicz

 

premiera 2 kwietnia 2016 roku

 

adres Stowarzyszenia: matuszewski.w@gmail.com

Kopia DONNA plakat 4 poprawiony

 

Los obchodził się z naszą miejscowością rozmaicie, ale nie można powiedzieć, że na przestrzeni wieków była ona „zapomniana od Boga i ludzi”. Pobudowano kościół, wiodły przez nią ważne szlaki podróżne i pocztowe, Jarosław Iwaszkiewicz przypomina też o Drodze Królewskiej. Niewątpliwym błogosławieństwem dla rozwoju naszego miasteczka było wytyczenie i budowa linii Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. To był rok 1845. Podzieliła ona ówczesną wieś na dwie części: północną i południową. Stacja i jej peron stały się niejako sercem szybko rozwijającej się od tej pory miejscowości.

Autor „Donny Kamelii” – Stanisław Kowalewski, tutaj urodzony (w roku 1918) i mieszkający przez większość swego życia – nazywa stację i peron z czasów swojej młodości – deptakiem, promenadą, oknem na świat. Stacja była miejscem marzeń, punktem na linii dążącej do cudownej nieskończoności, do której pędziły ekspresy Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Była miejscem przechadzek i schadzek. Jej peron – drobniutkim wycinekiem bezkresnej linii, która kusi i porywa. Był też królestwem Donny Kamelii – tutaj potrafiła skusić i zawładnąć każdym mężczyzną, jeśli tylko zechciała.

Opowiadanie powstało wcześniej, niż słynny „Amarcord” Felliniego, ale nasuwa się skojarzenie bogini naszej miejscowości, o której marzyła cała męska część populacji miasteczka, z „królową” Gradiscą z tego właśnie filmu. Tam przypływał rozświetlony statek, który gromadził wszystkich mieszkańców na nadbrzeżnej promenadzie, u nas czasem (upragnionym przypadkiem) zatrzymywał się, osadzony w miejscu ramieniem bezwzględnego semafora, międzynarodowy ekspres. I tu i tam otwierało się w sercach mieszkańców, obecnych wtedy szczęśliwym trafem na „deptaku”, czy na promenadzie, „okno marzeń”, mała miejscowość zostawała włączona na ten czas – w linię obiegu wielkiego świata.

Każdy z nas ma potrzebę snucia marzeń o lepszym i większym świecie, niż ten, w którym przyszło mu żyć – czasem rzeczywiście w miejscu zapomnianym „od Boga i ludzi”. Stanisław Kowalewski daje nam szansę marzenia, zaprasza nie tylko do podróży geograficznej (jak w szlagierze: „Zabierz mnie błękitnym ekspresem”), ale też do podróży po bezpowrotnej linii czasu. „Donna Kamelia” nostalgicznie wraca do wczesnej młodości Autora, a więc czasów przedwojennych, opisuje wojnę i bezpowrotne odejście  świata, którego fascynujące centrum stanowiła piękna kurtyzana – Donna Kamelia. Ale prawdopodobnie i ona marzyła o udaniu się tam, dokąd ją zapraszała linia drogi żelaznej – np. do jej literackiego pierwowzoru – na spotkanie z „La dame aux camèlias”.

12726957_1563575783954968_87541571_n

Towarzystwo Przyjaciół Brwinowa i Stowarzyszenie Teatr Na Pustej Podłodze przedstawia monodram pt. „Donna Kamelia” według opowiadania Stanisława Kowalewskiego w wykonaniu Jacka Zienkiewicza.

reżyseria: Waldemar Matuszewski

opracowanie scenograficzne: Barbara Batyra

opracowanie muzyczne: Adam Gzyra

autor plakatu: Dominik Mickiewicz

Premiera: 2 kwietnia 2016 roku (sobota), godz. 18:00, Dom Pracy Społecznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego (sala OSP Brwinów), ul. Pszczelińska 3.

IMG_6603_Jacek Zienkiewicz

 

 

Jacek Zienkiewicz

Absolwent  Państwowego Studium Wokalno – Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni (2001) oraz Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego (2013). Doświadczenie aktorskie zdobywał w teatrach dramatycznych: Lubuski Teatr w Zielonej Górze („Moralność pani Dulskiej”, reż. Tomasz Zygadło, „Makbet”, reż. Wiesław Hejno), Teatr Adekwatny w Warszawie („Świętoszek”, reż. Magda Teresa Wójcik), w Teatrze Muzycznym w Gdyni („Jesus Christ Superstar”, „Hair”, „Evita”, „Scrooge”, „Wichrowe wzgórza”, „Szachy”) oraz planach filmowych („Fala zbrodni”, „Plebania”, „Barwy szczęścia”).

Obecnie w Mazowieckim Teatrze Muzycznym w spektaklu muzycznym pt. “Edith i Marlene” w reżyserii Márty Mészáros kreuje role Marcela i Theo Sarapo. Gra także przedstawienia dla dzieci w warszawskim “Teatrze Jumaja”. Od tego roku związany z Teatrem na Pustej Podłodze.

Z reżyserem Waldemarem Matuszewskim współpracował jako aktor w realizacji kilku słuchowisk w Teatrze Polskiego Radia: m in.”Duo” J. Głowackiego, K. Mętraka i J. Kondratiuka,  “Pożegnanie” Wilama Horzycy, czy “Maria” Antoniego Malczewskiego.

Oprócz występów na scenie, czynnie działa w Związku Artystów Scen Polskich i jest członkiem Prezydium Zarządu Głównego Związku Zawodowego Aktorów Polskich. Od 2002 roku pracuje jako instruktor teatralny w Warsztatowej Akademii Musicalowej w Warszawie.

 

Tagi:
 
© 2016 www.brwinow24.pl Portal informacyjny gminy Brwinów · Subskrybuj:InformacjeKomentarze · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress